РОМИ

Роми — ромська етнічна меншина, яка проживає на території України, шар етнічного населення загального індійського походження. В Україні, за різним даними, проживає 15 етнічних груп ромів, серед яких: серви, келдерари, ловарі, кримцісінтіунгріко ромасловацькі циганирасейцікишенівціурсари та інші.

В Україні проживає близько 50 тис. чоловік.

Цигани вирізняються своєрідним одягом, мають багатий фольклор, зокрема, в області народної поезії (особливо казки), музики, танцю. Вони належать до народів, які легко сприймають елементи культури населення, серед якого проживають. Циганські мотиви мали вплив на музику й літературу, зокрема, в Україні є вони в творчості Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка та ін.

З 1999 року в Ужгороді циганською, українською та російською мовою виходить газета «Романі Яг». 17 циганських національно-культурних товариств нині діють в Україні, 8 з яких — у Закарпатті. Дві ромські школи функціонують в Ужгороді. Ромський центр та недільна школа діють у місті Ізмаїл. На Закарпатському обласному телебаченні створена й працює редакція передач ромською мовою.

Активно функціонує Асоціація Ромів України, заснована у 2001 році. На всеукраїнському рівні функціонує спілка громадських організацій «Конгрес Ромен України». Головою Конгресу є Петро Дмитрович Григоріченко, який водночас є членом Ради з питань етнонаціональної політики при Президентові України, членом Ради представників громадських організацій національних меншин України при Державному комітеті України у справах національностей і релігій та членом робочої групи з питань рома/сінті Ради Європи.Всеукраїнська громадська організація «Центр об’єднання та захисту прав ромів», президентом якої є Михайло Васильович Конденко, функціонує з 2006 року. Третьою всеукраїнською ромською організацією є Міжнародна громадська організація ромів «КЄТАНЄ», президент якої Ю. М. Іваненко.