БОЛГАРИ

Болгари– південно слов’янский народ, одна з національних меншин, що проживають на території сучасної України, переважно в Одеській області.

В Україні проживає близько 200 тис. чоловік, з них 87% у Одеській та Запорізькій областях. Найбільш компактним місцем проживання болгарського населення є Одеська область, тут мешкає 74% всіх українських болгар. У Буджаку (південь Одеської області) болгари є другою за чисельністю національністю після українців.

На початку 1990-х років в Україні піднялася нова хвиля національного відродження болгар, які проживають на південноукраїнських землях — їхньої мови, літератури, фольклору та мистецтва. Болгарські мешканці України отримали змогу навчатися рідною мовою в школах та вищих навчальних закладах, зокрема в Ізмаїльському педагогічному інституті і на болгарському відділенні філологічного факультету Одеського державного університету, яке було відкрите у 1995 р. У місцях компактного їх проживання було організовано періодичну трансляцію болгарською мовою радіопередач і програм телебачення. Розгорнули свою діяльність численні колективи художньої самодіяльності, які представляють культурно-мистецькі традиції болгарського населення України. Великої популярності набули традиційні фольклорно-етнографічні фестивалі. Так, на Болградщині після завершення основних польових робіт щорічно відбувається свято-фестиваль, яке поєднує в собі давні традиції общинно-храмових зібрань з сучасними фольклорно-пісенними виступами.

Асоціація болгар України була заснована в 1993 році.

Відомі болгари: Плачков Іван — український політик, колишній міністр палива та енергетики України (2005–2006). Кіссе Антон — український політик, президент Асоціації болгар України.