13 лютого 2018 року відбулося публічне обговорення «Концепції мовлення нацменшин»для суспільного мовника. «Інтернаціональний Союз» став організаційним партнером заходу разом з НСТУ та Радою Європи.
Голова правління ІС Карякіна Дарія – член Наглядової Ради НСТУ обрана в категорії забезпечення прав національних меншин після отримання концепції від розробників(членів правління НСТУ) направила її на розгляд та внесення зауважень і пропозицій більш ніж як до 200 адресатів. Під час обговорення вона озвучила систематизовані нею правки, рекомендації, зауваження що надійшли у відповідь від зацікавлених сторін- від існуючих в системі НСТУ редакцій, що мовлять мовами нацменшин, профільних громадських організацій, представників громадськості національно-культурних товариств України, представників спільнот, що проживають в Україні, міжнародних організацій та експертів, представників профільних державних органів та інших.
В першій частині обговорення також виступив голова Правління ПАТ “НСТУ” Зураб Асланія, і зазначив “Суспільний мовник існує для всіх громадян України, незалежно від того, якою мовою вони спілкуються, яку релігію сповідують та як ідентифікують свою національну приналежність. Зважаючи на те, що жоден комерційний канал не виконує цю функцію, роль Суспільного у питанні мовлення національних спільнот не можна переоцінити”.
Голова Наглядової ради ПАТ “НСТУ” Тетяна Лєбєдєва, наголосила,”Редакції, які працюють для національних спільнот, – це дуже важлива частка нашого мовлення. Саме такі програми з одного боку допомагають громадянам України, представникам національних спільнот відчути себе інтегрованими в єдину країну, в єдину родину громадян України, і з іншого боку – допомагають українцям краще зрозуміти особливості кожної національної спільноти, як це чудово, що нас стільки і ми різні. Ці редакції мають бути такими містками комунікації для того, щоб разом ми всі змогли побудувати єдину, демократичну, мультикультурну, мультинаціональну країну”.
Член Правління ПАТ “НСТУ” Роман Вінтонів, підкреслив, “Мета сьогоднішньої зустрічі – отримати подальші зауваження, ідеї та пропозиції до Концепції від самих представників національних спільнот, щоб з їх урахуванням продовжити роботу над документом”.
Членкиня Наглядової ради ПАТ “НСТУ” Дарія Карякіна, наголосила, що наступні роки визначать вектор діяльності для керівництва Національної суспільної телерадіокомпанії України в тематиці мовлення нацменшин на суспільному мовнику України і тому дуже важливо донести до відома якомога більшої кількості зацікавлених у даній тематиці осіб. “Я намагалася максимально розповсюдити Концепцію серед представників громадських організацій, серед профільних державних органів, надала її для розгляду міжнародним експертам і міжнародним організаціям. Як наслідок, ми отримали 40 групових та індивідуальних пропозицій до тексту документа. Основні зауваження і питання, які турбують представників національних спільнот, – це структура самої Концепції, механізми її реалізації, обсяг фінансування мовлення нацспільнот, обґрунтування створення чи не створення ЦММ, титрування державною мовою та мовами нацспільнот, функції РММ у регіонах, створення нових профільних програм і редакцій у регіонах, де їх не було, а також низка пропозицій щодо роботи регіональних редакцій та висвітлення даної тематики на загальнонаціональних каналах та радіостанціях.»– пояснила Дарія Карякіна.
Саме Дарія Карякіна та Роман Вінтонів були ініціаторами проведення публічних обговорень концепції мовлення.
Надіслані зауваження з Закарпатської, Запорізької, Київської, Миколаївської, Чернігівської, Чернівецької, Одеської, Житомирської областей.
На запрошення проекту Ради Європи «Зміцнення свободи медіа і створення системи Суспільного мовлення в Україні» під час публічного обговорення виступив профільний експерт Ради Європи Джоан Барата Мір (Joan Barata Mir) з Іспанії який надав фахові коментарі з питань зі свободи вираження поглядів, свободи медіа та медіа регулювання і даного тексту концепції.
Після вступних слів, членів Правління та Наглядової ради, обговорення концепції мовлення національних меншин відбувалося у групах, де до широкої дискусії були запрошені не лише теоретики сучасного Радіо і Телебачення, журналісти—практики, а й представники громадськості, які зацікавлені в темі питань, що пов’язані з мовленням нацменшин в Україні. Після ефективного обговорення концепції мовлення національних меншин та зведення правок до концепції модераторами заходу, відбулася презентація зведених коментарів щодо концепції та подальших кроків щодо її реалізації.
На заході були присутні більше ста учасників серед яких: президент МГО “Інтернаціональний союз” Даніл Гончаров, представники Омбудсмана України, ОБСЄ, ECMI, Міністерства культури України, Ради Європи, правозахисники.
Фото: Олег Гриценко для Ради Європи