Проблема толерантності особливо загострилася в 21 столітті. Ксенофобська ненависть до інших національних меншин, особливо до ромів, наявна і на теренах України. За даними перепису, в нашій державі мешкають 48 тисяч ромів, що складає 1% населення України. Річ у тім, що роми найменш інтегровані у суспільство, саме це і стає причиною негативного ставлення до них. Люди намагаються уникати зустрічей, спілкування, контакту з ромами, адже вони викликають страх та агресію. Через стереотипи багато людей вважають, що роми здатні лише красти, ворожити, жебрати, співати і танцювати. З дитячого віку батьки привчають не розмовляти з ромами на вулиці, адже це може викликати неабиякі проблеми. Чим зумовлена така поведінка? Як знайти шляхи порозуміння та подолати прірву між людьми різних національних меншин?
Через критично низький рівень освіти і інформованості, ромське населення повністю дезінтегроване від нормального життя. Переважна більшість ромського населення є безграмотним або мають початковий рівень освіти. На мою думку, одним з засобів вирішення цієї проблеми є інтернаціональне освітнє середовище. Якби роми з маленького віку мали можливість навчатися з українцями разом без етнічного поділу, то це би посприяло зміні думки про них. Проводячи час разом, діти усвідомлювали, що роми не несуть ніякої небезпеки. Таким чином можна було би розвіяти міфи та стереотипи. Здобувши освіту, роми мали би можливість знайти роботу та стати висококваліфікованими працівниками.
Було би доцільним створити міжвідомчий орган, уповноважений боротися з дискримінацією, куди роми зверталися при порушенні їх прав. Мета міжвідомчого органу – гарантувати особам, які постраждали від ксенофобських злочинів, здійснювати у судовому порядку право на відшкодування, у тому числі на справедливу і адекватну компенсацію. Міжвідомчий орган допомагав би при працевлаштуванні та оформленні документів, яких часто немає у ромів.
Також я вважаю за потрібним поширення ромської культури. Різноманітні гуртки та секції зміцнювали відносини українців та ромів. Чим більше знаєш культурну спадщину людини, там краще знаєш її саму. На мій погляд, всі проблеми зумовлені незнанням тієї чи іншої нації.
Мені здається, що ця проблема потребує розв’язку. Ксенофобія у ставленні до ромів – прояв зневаги, відсутності ввічливості та толерантності. Подолаймо проблему разом! Не будьмо байдужими, адже Україна починається з тебе!
© Оліфер Олена