Представники МГО «Інтернаціональний союз» відвідали презентацію нового видання віршів Василя Стуса, яка відбулася за підтримки спілки вірмен України

24 травня 2017 року представники ГО «Інтернаціональний Союз» відвідали презентацію нового видання віршів Василя Стуса – українського поета та дисидента, яке підготовлене вірменською та українською мовами. Захід проходив у Національному музеї Тараса Шевченка.

Ідея донести до вірменського читача вірші Василя Стуса належить Разміку Маркосяну, колишньому співкамернику українського поета.

Серед присутніх були поціновувачі українського мистецтва, поезії Василя Стуса. Чимало було серед присутніх також і тих людей, які були знайомі з минулим Разміка Маркосяна, з його присвяченим незалежності батьківщини життєвим шляхом. У цей день дійсно у всій красі проявилися красиві сторінки дружби Стус-Маркосян.

Коли береш в руки цю книгу, заглиблюєшся в її сторінки, насолоджуєшся перекладеним на вірменську 1-2 віршами українського поета, розумієш, що маєш справу з існуючою доленосною цінною книжкою. Ось свідчення духовної близькості двох політвязнів тоталітарного режиму. Двомовна книга стає своєрідним свідченням багатовікової дружби двох народів.

Виконана робота Разміка Маркосяна гідна високої оцінки. Він залишився вірним всім своїм минулим ідеям, віруванням. Згадуючи своє минуле, живучі і тривалий час згадуючи свою близькість зі Стусом, він бажав побачити оживити сьогодні ці спогади у вигляді перекладацької праці, у вигляді книги. І все це сьогодні стало реальністю у вигляді прекрасної книги.

«Що приваблювало Стуса, коли він закохувався в Вірменію? Можливо те, що ми ніколи не мали загарбницьких апетитів, ніколи не намагалися захопити чуже. Те, що нам належало — було достатнім для нас. Хто був знайомий з цим, відчував себе носієм високих цінностей. Безсумнівно, носії високих цінностей були також і серед українців. Стус, вірю, був одним з них» (зі слів Разміка Маркосяна).

Наші звязки з українцями є дорогими для нас, будь-то в минулому або в нашому сьогоденному житті. Символічним є те, що презентація книги Стуса відбулася в Національному музеї Тараса Шевченка.

До виходу в світ цієї книги Размик Маркосян говорив, що всі українці, які пройшли цей шлях після повернення додому виявилися під особливою турботою і багато було проголошено героями. Размік Маркосян насправді національний герой, який залишився відданим і самовідданою борцем ідеї незалежності своєї юності. І зараз, тим же шляхом цілком віддався відновленню і переоцінці спогадів минулого, і всіляко сприяє втіленню накопиченого в життя.

Також Размік Маркосян здійснив ряд проектів, повязаних з тим, щоб зробити ті роки властивими в буденності сьогоднішнього покоління. Деякий час тому він був в місцях заслання, відвідав там «Акмолинський табір дружин зрадників батьківщини», де виявив список 81 видних вірменських жінок, на Соловках, де встановив меморіальний камінь в память розстріляних вірмен. Для нього було мукою усвідомлювати, що сини загиблих там різних народів мають цей меморіальний камінь, а вірмени – не мають. І він взявся за заповнення цієї прогалини. Це насправді був чесний крок гідного вірменина.

Видання цієї книги є одним з таких починань. Прекрасну і високу місію має ця книга, особливо сьогодні, коли вірмено-українські культурні звязки відчувають потребу в такій книзі.