МГО «Інтернаціональний союз» активно бере участь в знакових заходах щодо захисту прав меншин, а також всіляко сприяє їх розвитку та популяризації. Так, днями, Голова правління МГО «Інтернаціональний союз» Дарія Карякіна та координатор проектів МГО «Інтернаціональний союз» Мирослава Тихонова, відвідали одну з найбільших профільних міжнародних конференцій Програми Східного партнерства «Міжнародні правозахисні механізми та їх роль в протидії дискримінації та захисту прав меншин в країнах східного пограниччя Європейського Союзу», яка проходила в Києві 15 та 16 травня.
Конференція обєднала представників більшості національних меншин України та експертів з Європейських країн.
Пропонуємо Вашій увазі основні тези доповідей Фінальної конференції ПСП ЄЦПМ І
«Міжнародні правозахисні механізми та їх роль в протидії дискримінації та захисту прав меншин в країнах східного пограниччя Європейського Союзу»
«Ефективність міжнародних правозахисних механізмів для захисту меншин та подолання дискримінації»
Борис Цілевич
В своїй доповіді Борис Цілевич розповів про принципи суверенітету; міжнародні стандарти та їх впливу на національне законодавство і практику; про судові, політичні та експертні механізми.
В ході розгляду вищевказаних принципів та механізмів, лектор робить такі висновки6
— Існуючі міжнародні механізми дають окремі можливості впливу на ситуації, що розглядаються;
— Як сам процес встановлення стандартів (standart-setting), так і ефективність механізмів моніторингу вирішальним чином залежать від політичної кон’юнктури;
— Цей вплив не являється ні автоматичним, ні вирішальним;
— В різних ситуаціях ефективними можуть виявитися різні механізми;
— Використання цих механізмів потребує розуміння їх специфіки, певних зусиль, кваліфікації та навиків.
«Втановлення стандартів в сфері прав національних меншин міжнародними організаціями: приклад, Білорусії, Молдови, України»
Райнер Хофманн
В рамках презентації представлені і критично проаналізовані механізми нормативної бази міжнародних організацій в галузі прав осіб, що належать до національних меншин, міжнародними організаціями. На універсальному (міжнародному/світовому) рівні основними дійовими особами є органи ООН, що діють в рамках Універсального періодичного огляду (УПО) та Комітету ООН по правам людини згідно статті 27 Міжнародного пакту про громадянські та політичні права (МПГПП). На регіональному (європейському) рівні становить Рада Європи з все більш актуальною судовою практикою Європейського суду по правам людини, консультативним комітетом по Рамкові конвенції по захисту національних меншин з його тематичними коментарями, і його багаточисельними думками по конкретним країнам, а також, хоча й в обмежені ступені, комітетом експертів по мовні хартії з її доповідями та рекомендаціями. На відміну від вищезазначених організацій, ЄС ще не брав участі в установці стандартів по відношенню прав меншин. На відміну від Молдови і України Білорусь не є членом Ради Європи. З огляду на це дії Консультативного комітету як найбільш важливого учасника у встановлені стандартів, не торкаються Білорусії на пряму. В рамках презентації автор намагався ідентифікувати зміст найбільш відповідних стандартів, впроваджуваних на всій території поширення Ради Європи, а можливо і за її межами.
«Захист меншин в країнах Східного партнерства: чи впливає Східне партнерство?»
Петер Ван Ельсувеге
Метою цієї презентації було обговорення того, як Східне партнерство ЄС розпочате в 2009 році в рамках Європейської політики добросусідства сприяє захисту національних меншин в таких країнах, як Україна, Молдова та Білорусь. З цією метою проаналізовано й представлено значення правових та політичних інструментів та механізмів, розроблених в контексті Східного партнерства. Зокрема, зроблені посилання на Угоду про асоціацію з Україною та Молдовою, а також процес спрощення візового режиму з Білорусією та лібералізація візового режиму з Україною та Молдовою. Особлива увага приділена (обмеженням) компетенцій ЄС в області захисту меншин, взаємодії між діяльністю ЄС та іншими важливими учасниками, такими як Рада Європи та Організація з безпеки та співробітництва в Європі, а також передбачуваному впливу зусиль ЄС на внутрішню політику в Україні, Молдові та Білорусі.
«Міжнародні та європейські механізми в галузі прав людини: їх значимість на національному рівні?»
Яспер Кроммендайк
Основна увага цієї доповіді приділяється тому, як національні інститути(інститут по правам людини, омбудсмен по правам меншин, рада меншин) та НГО можуть використовувати міжнародні та європейські механізми контролю за дотриманням прав людини з метою зміцнення своєї позиції та досягти зміни політики на національному рівні. Головний акцент цієї доповіді на тому, що міжнародні рекомендації можуть використовуватися в якості інструментів захисту. В цій лекції використані практичні поради з Нідерландів, а також Фінляндії та Нової Зеландії (останні дві мають представників корінних народів). В першу чергу особливу увагу приділено комітету по моніторингу Конвенції про ліквідацію расової дискримінації та його заключним заувагам, а також Європейської комісії проти расизму та нетерпимості.