День Чеченської культури в Одесі

30 березня 2017 року в місті Одеса, у приміщенні Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, відбувся урочистий захід під назвою «День чеченської культури». ВГО «Діаспора чеченського народу» провела цілу низку подібних заходів у місті Києві та різних регіонах України. Оскільки в Одесі та Одеській області проживає чи не найчисельніша громада чеченців на території України, цілком логічно, що протягом тривалого часу готувалося проведення Дня чеченської культури в Одесі. Як виявилося, тривала підготовка була недаремною, адже захід було організовано та проведено на досить високому рівні.

Студенти та викладачі університету, одесити й гості міста, представники чеченської громади, запрошені почесні гості, представники ЗМІ – загалом захід зібрав понад 300 осіб. Неабияку активність виявив місцевий осередок ВГО «Діаспора чеченського народу», який очолює Муса Келоєв. Перед початком та після заходу гості могли скуштувати страви чеченської кухні, оглянути доволі серйозну виставку чеченських декоративно-мистецьких предметів, – багато з них виготовлені митцем, членом діаспори, Русланом Темербулатовим, який особисто був присутнім на заході, – книжок, національного одягу, музичних інструментів. Родзинкою цієї виставки стали 10 авторських копій картин всесвітньо відомого чеченського художника Заміра Юшаєва. Присутні, за бажання, могли отримати у подарунок примірник вельми пізнавальної та інформативної книжки «Даймохк», додатковий наклад якої був виданий завдяки зусиллям місцевого осередку діаспори.

Власне захід традиційно почався з привітань. Його відкрили голова ВГО «Діаспора чеченського народу» Даніл Усманович Гончаров, який подарував бібліотеці університету два примірники репринтного видання книжки «Древняя история Северного Кавказа», голова правління організації Салман Аюбович Садаєв, голова місцевого осередку Муса Магомедович Келоєв та проректор університету Вадим Михайлович Хмарський. Усі вони наголосили на важливості подібної культурно-просвітницької роботи, побажали присутнім розширити свій світогляд та замислитися над глибинною сутністю чеченської культури.

Також чеченську діаспору з Днем культури привітав президент Конгресу з захисту прав і свобод громадян “Щит” Дагер Салех, вручивши нагороди Данілу Усмановичу Гончарову, Салману Аюбовичу Садаєву і Мусі Магомедович Келоєву.

З вітальною промовою виступив головний редактор ІП “Україна по-арабськи” Мохаммад Фараджаллах, який зазначив, що “зруйновані будинки можна відновити, зруйновані міста можна відбудувати, проте неможна буде відновити зруйновану культуру”. У цьому контексті, Мохаммад Фараджаллах підкреслив, що чеченська діаспора в Україні з перших днів її заснування приділяє серйозну увагу продовженню лінії культури і відновленню з архівів загублених її фрагментів, розуміючи важливу роль для збереження своїх ідентичності та етносу.

Після ряду поздоровлень від почесних гостей, серед яких були представники міської влади, депутати різних рівнів, місцеві громадські діячі, представники інших діаспор Одеси, а також ЗМІ, зокрема ІА “УММА” та ІП “Україна по-арабськи”, присутні послухали доповідь дослідника Юрія Косенко, котра супроводжувалася показом відповідних слайдів та була присвячена короткій характеристиці географії, природи Чечні та опису головних етапів історії та становлення чеченського народу, ознайомленню присутніх з характерними особливостями чеченської культури, літератури та традицій.

Після зазначеної доповіді, почалася художня частина заходу в рамках якої присутні змогли побачити запальні кавказькі танці у виконанні ансамблю «Сакартвело», почути чеченські пісні, послухати вірші деяких чеченських поетів, котрі декламувалися місцевими дітьми. Також, зі своїми віршами виступив член Ради Старійшин ВГО «Діаспора чеченського народу», котрий мешкає в Одесі, Асламбек Мерсієв. Звісно, після офіційного завершення заходу мало місце тривале вільне спілкування, обмін думками та враженнями, а активісти організації одразу ж почали обговорювати плани подальшої культурно-просвітницької роботи в регіоні.

Детальніше: http://chechen.org.ua/ua/den-chechensko-kultury-v-odesse