Голова правління МГО «Інтернаціональний союз», членкиня Наглядової Ради від громадськості у категорії захисту прав національних меншин Дарія Карякіна здійснила робочу поїздку з колегами до Литви.
Метою візиту стало вивчення досвіду створення та діяльності суспільного мовника в Україні. Поїздка включала в себе зустрічі з представника Наглядової радиLRT, його генеральним директором Аудрюсом Сяурусявічусом, керівниками департаментів новин, керівником відділу внутрішнього аудиту, головою спілки журналістів Литви, медіа експертами.
LRT було створено 1996 року. Сьогодні у штаті працює 550 осіб, є п’ять кореспондентських пунктів у містах Литви. Річний бюджет близько 30 млн. евро. Фінансування відбувається з державного бюджету і прив’язано до обсягів податків. Структура мовника – три телеканали, три радіостанції та інтернет портал.
На даний момент литовське суспільне радіо LRT займає 1-2 місце у загальному рейтингу. Суспільне телебачення Литви – на третьому місці. В Литві існує 12 загальнонаціональних комерційних телеканалів і 50 радіостанцій. Про це йшлося на зустрічі української делегації з керівництвом LRT 23 листопада 2016 року.LRT – національне суспільне телебачення, трансляція якого здійснюється по всій країні, а зі супутника по всій Европі, і в середньому займає 18 годин на добу. Програми для національних меншин складають близько трьох відсотків ефіру. КерівництвоLRT розуміє необхідність створення контенту для усіх верств населення, включаючи нацменшини. Ці програми не є рейтинговими, але закривати їх не будуть, адже це суперечить стандартам суспільного.
НаLRTє три телепрограми білоруською, російською та українською мовами. Українською транслюється популярна телепрограма «Трембіта». Програми розповідають про діяльність етнонаціональних товариств, а також інформують про поточні новини мовами нацспільнот. В радіоефірі є програми польською, білоруською, російською, українською мовами. Також транслюється програми литовською мовою для євреїв. З меншою періодичністю демонструються програми про інші національні спільноти, що проживають у Литві.
Литва єдина Прибалтійська країна яка має некодовану версію національного телебачення, призначену для національних меншин та іноземців- супутниковий LTV World. Варто зазначити, що для литовського суспільного телебачення програми для національних менших литовське СТ закуповуює у продакшн які виробляють самі національні меншини. Нині в Литві мешкає 27 тисяч громадян українського походження. Це четверта за своєю кількістю національна меншина після поляків, росіян і білорусів.
Досвід перейнятий членкинею Наглядової ради НСТУ Дарією Карякіною буде взятий до уваги у процесі створення українського мовника, аби права національних меншин були представлені на гідному рівні.