5 листопада – всесвітній день ромської мови

Щороку 5 листопада в Європі відзначають Міжнародний ромської мови. Романі була офіційно визнана мовою ромів у Європі 1971 року, під час першого ромського конгресу.

Мова романі, якою розмовляють в різних куточках світу, зберігалася ромами протягом століть, з покоління в покоління – переважно в усній формі.

Під час першого ромського конгресу, що відбувся у 1971 році, романі була офіційно визнана мовою ромів у Європі. Це призвело до її включення до різних міжнародних норм, зокрема до Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (ЄХРМ), ухваленої у Страсбурзі 5 листопада1992 року. Метою Хартії є «захист і розвиток історичних регіональних мов і мов національних меншин у Європі».

В результаті послідовних зусиль представників світової ромської еліти, в ряді європейських країн мову романі сьогодні включено до навчальні планів освітніх закладів. Це дуже важливий крок у питаннях консолідації та солідаризації ромських громад, з огляду на те, що своєї держави вони не мають. Однак, є те, що згрутовує будь-якого рома: спільні традиції, культура, символіка та не стандартизованого набору слів (близько 33 тисяч).

Безумовно, мова романі є нагадуванням про спільну культурну спадщину різних ромських громад Європи, зазначає джерело. Рада Європи підтримує визнання ромської мови на європейському рівні, а також її просування в рамках системи освіти, використання в усній і письмовій формі, приватному житті.

Нагадаємо, питання про доцільність оголошення Всесвітнього дня ромської мови було внесенона черговій сесії виконавчої ради ЮНЕСКО 21 жовтня 2015 року, за ініціативи Республіки Хорватія.

Джерело: http://www.legalspace.org