День Охі ( греч. Επέτειος του «‘Οχι» — Річниця «Ні») — відзначається 28 жовтня як державне свято в Греції і на Кіпрі як нагадування про відхилення ультиматуму, пред’явленого Італією грецькому диктатору (правив з 4 серпня 1936 по 29 січня 1941) Іоанніс Метаксас 28 жовтня 1940.

Згідно ультиматуму, який був пред’явлений Метаксас італійським послом в Греції, Грацці, на світанку (04:00) 28 жовтня 1940 після суперечок в німецькому посольстві в Афінах, грецькому уряду було пред’явлено вимогу дозволити військам країн Осі увійти на територію Греції і зайняти окремі «стратегічні позиції», або, в іншому випадку, була б оголошена війна. Як стверджують, відповідь була короткою: όχι, тобто немає. Вранці 28 жовтня, грецьке населення, незалежно від політиків, вийшло на вулиці, скандуючи «Охі». З 1942 року цей день відзначається як день Охі. Багато вчених вважають політичну підоснову «Охі» спотворенням інформації, вказуючи на те, що реальним відповіддю була французька фраза «Alors, c’est la guerre» («Отже, це війна»). У відповідь на відмову Метаксаса, італійські війська, розташовані на території Албанії, вже окупованій на той час Італією, о 05:30 ранку атакували грецькі прикордонні пункти. Відповідь Метаксаса ознаменував вступ Греції у Другу світову війну.

Грецьке слово, що позначає «ні», όχι [‘o̞.i], вимовляється з наголосом на ό і звучить як «охи».

Протягом війни, 28 жовтня щорічно відзначалося як грецькими громадами по всьому світу, так і в самій Греції, а після війни цей день став офіційним державним святом. Події 1940 щорічно відзначаються військовими та студентськими парадами. Більшість громадських будівель в цей день прикрашаються національними прапорами.

День «Охі» в Україні

Щорічно греки України проводять науково-просвітрицькі та культурно-мистецькі заходи з нагоди Для «Охі», вшановуючи жертв тих подій та прославляючи безстрашність та відданість народу Греції, їх жагу до автономії та незалежності Грецької держави.

Активну участь в  проведенні урочистих заходів до Дня «Охі» беруть громадські об’єднання Ради національних спільнот України.

Джерело: інтернет